Sté výročí trvání republiky

Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 uspořádala komise společenskovědních předmětů projektový den, kterým jsme uctili významné 100. výročí existence našeho samostatného státu.

Pět členek komise si připravilo úkoly, které byly tematicky zaměřeny na československou historii, geografii, vědu, kulturu i sport. Žáci byli v každém ročníku rozděleni do 6 týmů. V těchto týmech pak procházeli pěti stanovišti, kde během 30 minut plnili rozmanité úkoly: v tělocvičně se proměnili ve vojáky, kteří museli zvládnout povelovou techniku, nacvičit pochodovou píseň, zachránit zraněného a překonat opičí dráhu.

Formou  Kahootu (43 kvízových otázek na počítači) si prověřili znalosti o své rodné zemi, na dalším stanovišti získali zajímavé informace o významných místech ČR, skládali z puzzlí mapu ČR, do slepé mapy umísťovali památky UNESCO a jejich fotografie spolu s názvem památky lepili do přiložené mapy, na závěr si pak vyzkoušeli kvíz o památkách UNESCO.

Logika se promítla do stanoviště, kde musely týmy vyřešit matematický úkol, rozšifrovat tři citáty a určit jejich autora. Zařazeno bylo i stanoviště zaměřené na československou/českou kinematografii, kde týmy luštily křížovku, v níž tajenka ukrývala nejúspěšnější českou komedii století, tedy S tebou mě baví svět.

Dvojice si proti sobě zahrály Filmové pexeso, které obsahovalo 14 dvojic s názvem známého českého filmu a hláškou z tohoto filmu (např. „To není děda, to je Herodes!“ z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny nebo „Zavřete oči, odcházím.“ z filmu Kristián), posledním úkolem bylo najít v textu ukryté názvy tří filmů oceněných Oscarem (Obchod na korze, Ostře sledované vlaky a Kolja).

Vedle těchto uvedených úkolů měl každý ročník zpracovat jeden úkol hlavní. V průběhu 60 minut zpracovávaly týmy tyto úkoly:

Věříme, že si žáci odnesli z projektového dne nejenom poznatky, ale i zábavné zážitky, neboť to je podstata projektového vyučování – spolupráce, komunikace, ověření si poznatků v praxi a volba možných řešení, to vše zábavnou formou.

Výstupy z hlavních úkolů jsou vystaveny ve výklenku u busty J. A. Komenského v 1. patře školy, listy s osobnostmi jsou umístěny na „lípě osobností“ vedle hlavního vchodu do budovy. Během třídních schůzek 13. listopadu si vše mohli prohlédnout i rodiče našich žáků, případně veřejnost, stejně jako Retro výstavu ve 2. patře.

Komise společenských věd

Fotky z akce