V pondělí 25.3. 2019 žáci 2. A absolvovali dopolední zážitkový program v ekologickém centru Lipka v Brně na téma „Jak roste chléb“, v rámci kterého se dozvěděli spoustu zajímavých informací a vyzkoušeli si i neobvyklé dovednosti.

V úvodu si chlapci a děvčata vyslechli pohádku o důležitosti kladného vztahu k půdě a seznámili se s pojmy týkajícími se daného tématu. Nutno říci, že některé z nich byly pro děti téměř neznámé. Například cep, povříslo, mlat a podobně. Následně si společnými silami cepem vyzkoušeli vymlátit obilí a ručně jej umlít na dřevěném mlýnku. Rozhodně se u těchto činností i zapotili. Seznámili se s existujícími druhy mouky a nakonec si vypracovali těsto a upekli chlebové bochánky, které si každé dítko vytvarovalo a ozdobilo podle vlastní fantazie. Během pečení se vůně linula po celé místnosti a všem dětem vlastnoručně upečený výtvor nesmírně chutnal. Na závěr děti shlédly film, který zajímavě a srozumitelně shrnul všechny informace, které během dopoledne získaly. Většina žáků si uvědomila, jak mnoho práce se skrývá za krajícem chleba, který je pro mnohé naprostou samozřejmostí a jak je podstatné chránit přírodu a dobře se o ni starat. Myslím si, že se všichni vrátili spokojení.

t.u. Jana Rozprýmová

Třída 2. B měla program Jaro v přírodě. Žáci se nejprve seznámili s celým obsahem programu dne a po té se rozdělili na dvě poloviny. Jedna odešla na program do venkovní zahrady kolem ekocentra Lipka – Lipová – Brno a druhá část zůstala v učebně. Venkovní část byla velmi objevovací – žáci hledali jarní rostlinky, jejich jména, vytvořili si atlas jarních rostlin a zjišťovali části rostliny a jejich funkce. Vnitřní část byla zaměřena na stavbu rostliny – květu, žáci dostali do rukou velmi pěkně udělaný rozkládací model květu, který si postupně rozložili, popsali a složili. Po té si zahráli na včelky, které opylují luční rostliny. Každý žák dostal kapátko, kterým „sosal“ nektar.  Nakonec si všichni včelku vyrobili a odnesli domů.

Programy byly velmi pěkně koncipované, zapojení dětí maximální a prostředí Lipky zajímavé a poučné na každém místě  - hlavně venkovní zahrada byla velmi dobře a promyšleně zpracována. Hravou formou se podařilo dětem přiblížit maximum informací o změnách v přírodě v jarním období.

Z. Koláčková v.z. tř. uč. 2.B

Foto z akce