Žáci 5.B se vypravili na prohlídku zámecké zahrady. Paní kastelánka Bc. Martina Rudolfová byla velice laskavá a umožnila nám také prohlídku druhého okruhu zámku.
V úterý 25. 6. 2024 jsme se sešli se třídou 5.A na nádvoří zámku. Uvítala nás velice milá paní průvodkyně. Pozvala obě třídy na prohlídku zámecké zahrady, která byla otevřena po rozsáhlé rekonstrukci a nové výsadbě. Obdivovali jsme vzácné stromy a rostliny. Na začátku prohlídky paní průvodkyně seznámila děti s životem rodiny Dubských, s původními nákresy zahrady, dobovými fotografiemi a dalším architektonickým vývojem zahrady. Přicházeli jsme do střední části zahrady a tajil se nám dech z nádherných záhonů s bílými růžemi a z kouzelně vonících stromkových růží plných romantických růžových květů. Dozvěděli jsme se zajímavosti o výrobě cihel v nedalekých Drnovicích, o prodeji vzácných rostlin a cizokrajných druhů ovoce do daleké Vídně. Zdejší zahradníci byli vyhlášeni svojí šikovností i pěstebními úspěchy. Žáci byli nadšeni z procházky po opravených zámeckých schodech a po pergole. Výhled z pergoly do květinových záhonů byl nádherný. Na konec prohlídky jsme si prohlédli sochy dvanácti měsíců roku, zasazených do opěrné zdi zahrady. Žáci hádali podle nářadí nebo potravin, o jaké období roku se jedná nebo co se v určitém měsíci pěstovalo. U východu jsme se rozdělili.
Naše třída spěchala na prohlídku zámku. Zámek jsme navštívili již dříve, ale pouze místnosti v prvním okruhu. Byli jsme velice zvědaví, co uvidíme v horním patře zámku. Již po vstupu do první místnosti bylo vidět na stěnách spoustu trofejí zvířat, které žáci rychle uhodli. Zajímavý byl obrovský obraz Lysic. Byl na něm vyobrazen zámek, radnice, kostel, pár ulic ve středu obce, rybníky a obora. Děti hádaly, které budovy na obraze chybí a jsou běžné v naší době. Prohlédly si historické mapy a po schodišti vstupovaly do obytných místností. Kouzelná byla ložnice Dubských, obývací pokoj s vchodem do věžičky, výhledy do zahrady. Žáci srovnávali, v čem se liší koupelna na zámku s koupelnou v dnešní době. Při prohlídce pracovny pana hraběte nás překvapilo, kolik výrobků se vyrábělo v továrně na šroubky a hřebíky v Drnovicích. Na fotografiích někteří poznali historické auto místních hasičů. Žáci byli překvapeni, že pan hrabě byl členem hasičů, měl i svoji přilbu. Na zdech viselo několik listin, které prozrazovaly, že byl pan hrabě čestným členem několika spolků. Přes další pokoje jsme vcházeli do chodby lemované z obou stran malovanými terči. Tady naše prohlídka končila.
Díky prohlídce zámku jsme si mohli doplnit i zopakovat učivo o první republice a na chvíli si představovat, jak se na zámku v této době žilo. Všichni průvodci v zahradě i v prostorách zámku byli velice příjemní, dovedli děti nadchnout pro zajímavosti a upoutat jejich pozornost.
Třídní učitelka 5.B Alena Stejskalová