Dramatický kroužek - 2. stupeň

Od počátku školního roku 2002/2003 pracuje dramatický kroužek II. stupně pod vedením Mgr. Simony Kyánkové. Členy kroužku jsou žáci od 6. (případně 5.) až do 9. ročníku. Tradičně nejmladších žáků bývá nejvíce, starších je sice méně, ale obvykle jsou tito žáci nejzodpovědnější a nejpracovitější. Práce v takovém kroužku je velice zajímavá, ale také velice náročná na přípravu.

Každoročně jsou úvodní schůzky věnovány dramatické průpravě, zejména řečové a pohybové stránce, některé lekce se průběžně opakují. Hlavní aktivita kroužku spočívá však ve veřejných vystoupeních, na která se obvykle žáci nejvíce těší.

V prosinci 2002 předvedl kroužek svoji prvotinu, a to hru Paleček, kterou podle pohádky Jana Wericha zdramatizoval Miroslav Slavík. Naše verze byla nazvána Paleček aneb I trpaslík může být obrem. Pokusili jsme se využít maňáska coby Palečka, kterého vodila a mluvila nejmenší členka kroužku. Nejvtipnějším momentem divadla bylo zřejmě využití koně (tělocvičného nářadí) namísto účinkující kobyly a srdíčkované trenýrky, které odhalil jediný mužský člen kroužku.

V březnu 2003 vystupoval kroužek při různých příležitostech (např. zahájení okresního kola recitační soutěže v Adamově, Den učitelů apod.) s pásmem Kostkovaný ideály sestaveným z veršů M. Lukešové a J. Kašpara. Verše určené teenagerům ukázaly členům kroužku jinou práci s textem a osvědčily se tady zejména osobní zkušenosti starších žákyň.

Závěrem školního roku, téměř na konci června 2003, si kroužek připravil opět pohádku. Scénář vznikl podle televizní pohádky A co ten ruksak, králi? od Miloše Kratochvíla. Poprvé kroužek vystoupil na velkém jevišti v sále sokolovny v Lysicích a současně se také představil dospělé veřejnosti (tedy rodičům). Kromě mluveného slova se děti tentokrát musely naučit tancovat menuet. Malým divákům se představení líbilo a nejvíc oceňovaly krásné kostýmy, které si herci půjčili v půjčovně.