Dramatický kroužek - 1. stupeň

I v letošním roce pracoval pod vedením Mgr Olgy Tejkalové dramatický kroužek 1. stupně. V prvním pololetí byla práce v kroužku soustřeďována hlavně na správnou výslovnost, rytmus a dynamiku řeči, děti pracovaly na různých dramatických etudách.

V letošním školním roce proběhla  školní akademie 1. stupně, kterou právě členové dramatického kroužku 1. stupně vtipně moderovali. Pochvalu za tuto práci zaslouží  Radmila Centnerová, Michaela Ryzí, Sofie Danácová, Ludmila Vojtová (všechny ze 4.B), Markéta Gretzová, Kateřina Smutná  Sára Porčová, Tereza Hložková (všechny ze 3.B) a Jan Ryzí z 2.A.

Ve druhém pololetí začali členové kroužku nacvičovat pohádku podle Hanse Christiana Andersena Pasáček vepřů. V minulém roce sehrál kroužek své představení na schodech školy,  v letošním roce však tyto prostory hlavně kvůli hluku  při zkoušení byly nevyhovující, i sál Sokolovny v Lysicích byl tentokrát pro toto intimní představení nevhodný, proto se hledaly nové prostory. Ty se našly v prostorách Mateřského centra Jablíčko na farské zahradě. Zde sehráli malí divadelníci na konci školního roku dvě dopolední představení pro mateřskou školku a žáky 1. stupně v Lysicích, v odpoledních hodinách jedno představení pro veřejnost. Vystoupení shlédlo asi 300 diváků.
Osoby a obsazení: Pasáček vepřů - Jan Ryzí 2.A, Princezna Rozmarýnka – Radmila Centnerová 4.B, Generál – Tereza Hložková 3.B, Princ – Sára Porčová 3.B, 1. granátník – Michaela Ryzí 4.B, Hofmistr – Hana Šebelová 3.A, Markýtka + dvorní dáma – Sofie Danácová 4.B, Dorotka + kancléř – Markéta Gretzová 3.B, Kačenka + dvorní dáma – Ludmila Vojtová 4.B, Barborka + 2. granátník – Kateřina Smutná 3.B, 1. Dvorní dáma – Johana Fialová 2.A, Hvězdopravec – Kateřina Přibylová 1.A.

Dramatický kroužek - 2. stupeň

Dramatický kroužek 2. stupně ani v tomto školním roce nezahálel.  K několika stávajícím členům se přidali noví žáci , v  průběhu roku se  sice počet členů opět zmenšil, zdravé jádro však dospělo až k závěrečnému představení.

Část 1. pololetí byla věnována lekcím dramatické průpravy zaměřeným zejména  na výslovnost, tempo a rytmus řeči, pohyb a dramatické etudy. Poté jsme započali s nácvikem divadelního představení pohádky Elixír a Halíbela, jejíž scénář podle původní rozhlasové pohádky  Markéty Zinnerové vytvořila jedna z členek kroužku – Magda Vyskočilová z 9. ročníku. V představení účinkovalo deset postav a děj se točil hlavně kolem zlé čarodějnice Halíbely, jejího hodného syna Elixíra a dvou zlobivých princezen Jáji a Anýzky. Důležitou roli měla i vychovatelka Ámoska, která byla zároveň vypravěčkou příběhu.

V průběhu 1. pololetí započaly s nácvikem  také tři žákyně 9. ročníku, T. Tejkalová, M. Vyskočilová a A. Olejníčková, které si ke svému absolventskému představení vybraly již před několika lety jednou sehranou inscenaci pohádky Petra Lněničky Strašidýlko metrwillské. Jak vyplývá z názvu, je to pohádka inspirovaná knihou Oscara Wildea, vystupuje v ní poťouchlé strašidlo, vlastně duch původního majitele hradu, který chce vypudit nového majitele, ale všechno se to zamotá, hlavně díky zlodějskému havranu Rarachovi. Konec je samozřejmě šťastný –  všichni jsou kamarádi!

Realizace obou představení byla dost náročná, zejména časově,  vyžadovala dobrou znalost textu, zapůjčení kostýmů a několika divadelních kulis, nahrání doprovodných zvuků a výrobu potřebných rekvizit. Scénáře obou her byly napsány velice vtipně, a proto jsme si už během nácviku užili spoustu legrace. Stejně jako v předcházejících letech nám pro vystoupení zapůjčila TJ Sokol Lysice sál místní Sokolovny v Lysicích a za  technické spolupráce pana R. Kubíčka proběhlo v pátek 7.  května 2010 představení pro 1. a 2. stupeň naší školy a   poté v neděli 16. května 2010 pro rodiče a veřejnost, kde jsme se rozloučili s našimi absolventkami. Ohlas na vystoupení byl velký, všichni účinkující odvedli obrovský kus práce a patří jim za to velké poděkování. Z vystoupení pro veřejnost vznikla díky ochotě pana Navrátila velice pěkně zpracovaná DVD nahrávka.

Stejně jako v předcházejících letech se členové kroužku podíleli na kulturních akcích školy nebo obce. Uváděli a vystupovali v programu ke Dni vzniku samostatného Československa a při slavnostním rozsvěcování vánočního stromu v Lysicích, úspěšně se zapojili  do recitační soutěže, školního i okresního kola, někteří vystoupili  na 3. ročníku regionální recitační přehlídky O lysické sluníčko, pořádané naší školou, a rovněž tady se velice pěkně umístili.

V příštím školním roce bychom rádi pokračovali v naší společné práci. Opět budeme mít několik absolventek, které by se rády rozloučily se spolužáky.